top of page

Nasze recenzje wybranych książek, część I

JAN GEHL - "MIASTA DLA LUDZI"

„Sądzę, że każdy chociaż trochę zainteresowany tematem urbanistyki powinien przeczytać. W książce zawarte rzeczy, o których podczas całego toku studiów na tej uczelni, nikt nam nie wspomniał. Warto przeczytać, bo na pewno coś z niej "wyniesiecie" cennego.”

Paulina Zając

JAN GEHL - "ŻYCIE MIĘDZY BUDYNKAMI. UŻYTKOWANIE PRZESTRZENI PUBLICZNYCH"

"Pozycja ta jest niezwykle ciekawą i przydatną lekcją nie tylko dla osób projektujących przestrzenie publiczne ale również dla wszystkich, którzy z nich korzystają, czyli tak naprawdę dla każdego z nas. Jan Gehl bardzo interesująco i przystępnie opisuje cechy jakimi powinna charakteryzować się odpowiednio zaprojektowana przestrzeń publiczna- przyjazna dla ludzi, umożliwiająca wzajemną interakcję mieszkańców miast oraz spełniająca ich potrzeby. Autor zaznacza, iż stworzenie takiej przestrzeni to niełatwe zadanie oraz przytacza wiele przydatnych przykładów, więc tym bardziej mogę ją polecić jako bardzo cenną i godną zainteresowania książkę."

Monika Gajewska

FILIP SPRINGER - "WANNA Z KOLUMNADĄ"

„Nie jest to typowa książka z zakresu urbanistyki. Nie znajdziecie tutaj trudnych terminów, definicji, ciągnących się na 20 stron wywodów, analiz. Biorąc pod uwagę fakt, że książka jest zbiorem reportaży, pojawiają się fragmenty rozmów, przywołanych w niezmienionej formie. Tym sposobem język jest prosty, kolokwialny, opisywane sytuacje mogą śmieszyć albo wręcz przeciwnie. Tekstu jest stosunkowo niewiele, reportaże przeplatają się ze zdjęciami polskich podwórek bez użycia filtrów.

W książce nie ma ani jednego dobrego słowa o polskiej przestrzeni. atak na Polskę na 240 stron (bardzo pomagają zdjęcia) może nasunąć pytanie, jak to ujęła jedna z bohaterek reportaży: „Gdzie ja ***** żyję?”.

Gorąco polecam!!”

Iga Płatek

CHARLES MONTGOMERY - "MIASTO SZCZĘŚLIWE"

„Przeczytanie tej książki zakończone pisemnym i ustnym egzaminem z jej treści powinno być ustawowym obowiązkiem każdego polskiego urzędnika mającego jakikolwiek wpływ na kształt miasta – napisał Filip Springer we wstępie do książki „Miasto Szczęśliwe”. Nie sposób się z tym nie zgodzić, bo przecież po kierunku gospodarka przestrzenna jesteśmy do takiej pracy przygotowani. Książka opisuje czynniki, które wpływają na (nie)szczęście ludzi zamieszkujących miasta. Autor dokonuje diagnozy, przytaczając liczne historie, spostrzeżenia. Nie ma tu teorii, nie jest to specjalistyczny podręcznik, dzięki czemu lektura jest bardzo przystępna i przyjemna. Warto przeczytać.”

Aleksandra Dudek

JANE JACOBS - "ŻYCIE I ŚMIERĆ WIELKICH MIAST AMERYKI"

„Książka uznawana za jedną z najważniejszych publikacji na temat miasta, jakie powstały w XXw. (..) Jane Jacobs to matka założycielka ‘nowego urbanizmu’(…)”Kacper Pobłocki Książkę czyta się przyjemnie, choć nie można jej ‘połknąć’ za jednym razem, często trzeba się zatrzymać chwilę dłużej nad problemem a do tego należy do tych bardzo obszernych, ale uzupełnia naszą wiedzę o projektowaniu i potrzebach miasta w 100%!

Co mi się w niej podobało? Sposób krytycznego podejścia do dotychczasowej urbanistyki wielkich dotychczasowych urbanistów. Jacobs zwraca uwagę na olbrzymie znaczenie chodników, znikomą potrzebę miejskich parków, potrzebę i sposoby wzbogacenia różnorodności w dzielnicach oraz podkreśla istotną rolę samorządów. Dodatkowo: dużo przykładów i łatwy język. POLECAM!” Magdalena Jabłońska

REM KOOLHAAS - "DELIRYCZNY NOWY JORK"

„Książka napisana jest trudnym językiem. Zawiera ogólne koncepcje rozwoju NY z ich wadami i zaletami, nacisk na pracę poszczególnych architektów i urbanistów, którzy często chcieli według swojego pomysłu wybudować całe miasto (lub jak to w książce jest kilka razy podkreślane - miasto w budynku). Dużym plusem natomiast są zdjęcia i grafiki, do których fajnie zerknąć podczas czytania nic niemówiącego bez nich tekstu - czasem wystarczyłoby przejrzeć zdjęcia z komentarzami, żeby wynieść z danego rozdziału tyle samo ile napisane jest w tekście.

Książkę mogę polecić ludziom znającym historię NY (lub chcących ją poznać).”

Filip Paruzel


You Might Also Like:
bottom of page